Zahradní altány Historie

Zahradní altány neboli besídky mají za sebou tisíciletou historii. Byly vždy ozdobou okrasných zahrad, nejen těch orientálních. Zahradní altán plní podobné poslání jako pergola, ale je mnohem ozdobnější, dekorativnější a romantičtější. Samozřejmě také stavebně náročnější, už proto, že je z principu zastřešený.

Nádherné zdobné zahradní altány se nacházely hlavně v japonských a čínských zahradách. Altány byly považovány za perlu zahradu, proto byly ozdobou mnoha zámeckých parků. Především se vyráběly ze dřeva v kombinaci s kamenem v nejrůznějších architektonických stylech.

Zahradní altány samozřejmě nesloužily pouze k okrase, ale stavěly se uprostřed zahrad k odpočinku a konverzaci. Altány se stavěly i u rybníků, jezírek a říček. I dnes můžeme zahradní altány obdivovat v mnoha zámeckých zahradách a parcích.  Zahradní altány se také stavěly u vil významných továrníků. Byly považovány za prvek luxusu.

Altány větších velikosti pak sloužily hotelům a restauracím, jako taneční prostory. Mnoho zahradních altánů se také stavělo v lázeňských městech, kde zakrývaly léčivé prameny a také sloužily jako přístřešek pro vystupující hudebníky. Do dnešní doby jsou historické altány zachovány i v parcích, lesích a na různých vyhlídkách. Restaurátoři mnoho chátrajících historických altánů dávají do pořádku dle dobových materiálů.

Nejznámější altán u nás je bezpochyby Viniční altán v Havlíčkových sadech známých také pod názvem Grébovka. Tento slavný altán vznikl koncem 19. století jako součást honosného letního sídla průmyslníka Gröbeho. Altán dlouho chátral, ale Městská část Praha 2 ho společně s celým parkem Grébovka obnovila a dnes je tato chráněná kulturní památka oblíbeným místem turistů i snoubenců, kteří si zde často říkají svůj manželský slib.

Dnes už zahradní altány nejsou pouze známkou luxusu a mohou si je dovolit i běžní majitelé zahrádek. Funkce altánů zůstává ale téměř stejná jako kdysi. Zahradní altány jsou ozdobou našich pozemků, slouží k relaxaci a příjemnému posezení a pobavení se s přáteli. Lidé uprostřed zeleně snadno zapomenout na denní starosti. Zahradní dřevěné altány představují opravdovou oázu klidu.

Samozřejmě ale dnešní zahradní altány nejsou tak architektonicky propracované, jak tomu bylo dříve. Při jejich vytvoření se myslí zejména na funkčnost. Zahradní dřevěné altány můžeme vybavit komfortním zahradním nábytkem. Polstrovanými či ratanovými křesílky, odkládací plochou pro pomůcky při grilování nebo například závěsnou houpačkou. Dnešní zahradní dřevěné altány slouží třeba i k venkovnímu sledování televizních přenosů. Svůj účel si zahradní altán najde na každé zahradě, u jakéhokoliv majitele.