Zahradní dřevěné altány

Jak se správně starat o zahradní dřevěné altány se dozvíte právě zde.

Je důležité zahradní dřevené altány chránit před vlhkem, proto by měly být opatřeny trvalou střešní krytinou. Dřevěné palubkové podlahy nezakrývejte neprodyšnými podlahovými krytinami. Obzvláště v zimě tak zamezíte možné kondenzaci vodních par v podlahových vrstvách.

Dřevěný povrch zahradních altánů je třeba chránit vhodným nátěrem. Neimpregnované dřevo je vhodné ošetřit nátěrem obsahující fungicidní a insekticidní látky. Pro závěrečnou povrchovou úpravu dřevěných altánů jsou doporučovány lazurovací laky, které nezakrývají strukturu dřeva. Zahradní dřevěné altány pravidelně kontrolujte a podle potřeby obnovujte povrch nátěru. Ohroženy bývají především ostré hrany a plochy, které jsou po celý den vystaven slunečnímu záření a povětrnostním vlivům. Dřevo se jakožto přírodní materiál přizpůsobuje změnám vlhkostních a povětrnostních podmínek. Vnitřní plochy altánů je vhodné ošetřit průhledným lakem nebo voskem. Palubková podlaha zahradních altánů se často natírá lakem na dřevěné podlahy nebo se napouští voskem.

Zahradní dřevěné altány jsou přizpůsobené na běžné zatížení sněhem, dojde-li však k extrémní zátěži mokrým sněhem, doporučuje se vrstvu sněhu co nejdříve odstranit. Stěny zahradní altánů by se neměl zatěžovat nadměrnými břemeny a zasahovat do konstrukce smontovaných altánů se nedoporučuje bez konzultace s výrobcem.
Zahradní dřevené altány se mohou ošetřovat speciálními čistícími prostředky na venkovní dřevo. Jsou vhodné pro pravidelnou údržbu stavebně-truhlářských výrobků i zahradního nábytku v exteriérech. Dřevěný zahradní altán si po ošetření tímto prostředkem zachová čistý povrch a elegantní vzhled.