Dřevěné zahradní altány

Snad každý majitel větší zahrady někdy přemýšlel o tom, že si na svém pozemku postaví nějakou budovu. První otázkou je, jestli tato stavba bude otevřená anebo uzavřená. Tedy zda, bude vhodnější zahradní altán nebo zahradní chatka. Záleží na tom, k jakému hlavnímu účelu bude chtít majitel altán nebo chatu užívat. Zahradní chatka může sloužit k delšímu pobytu a například k uložení zahradního nářadí. Zahradní altán sice tyto vlastnosti nemá, ale je to místo sloužící k odpočinku, v bezprostředním kontaktu s přírodou, zatímco zahradní chata je obehnána zdmi a tudíž slouží spíše jako obydlí, než místo pro setkávání s přáteli mezi zelení. Zahradní dřevěný altán je také podstatně levnější záležitostí než zahradní dřevěná chata, což je jeho další výhodou.

Když už jste si vybrali pořídit si zahradní dřevěný altán, otázkou je, zda si ho pořídit přímo v obchodě nebo si ho vyrobit sami. Většina lidí nejsou šikovnými truhláři a proto se řadí k první variantě. Zahradní dřevěné altány mají většinou obdélníkový či čtvercový půdorys. Dřevo je většinou masivní, ale existují i altány vyrobené z dřevotřískových desek. Střecha zahradního altánu bývá většinou tašková, ale čím dál více lidí si objednává střechu rákosovou. Jednoduché dřevěné altánky mívají často střechy zhotovené z asfaltového šindele nebo pískované asfaltové lepenky. Luxusní dřevěné zahradní altány mohou být zdobeny stylovými dřevěnými štípanými šindeli, došky či keramickými patinovanými střešními taškami.

Pokud si zahradní altán pořídíte bez podlahy, můžete si ji nechat vyrobit z různých materiálů. Podlaha by měla být snadno udržovatelná, bezpečná a odolná vůči povětrnostním vlivům. Ideální jsou venkovní nesmekavé dlaždice s patinovým efektem. Často se pro zahradní altány také používá podlaha cihlová nebo kamenná. Zahradní dřevěné altány si však můžete nechat vyrobit i s dřevěnou podlahou, což působí velmi přirozeně.

Dřevěné zahradní altány bývají velice bytelné. Rozhodně se nemusíte bát, že vám je odnese vítr, jako tomu může být u kovových konstrukcí s plachtou. Zahradní dřevěný altán si můžete objednat na míru, přesně podle vašich požadavků, včetně nejrůznějších doplňků, okrasných truhlíků na květiny nebo vestavěného nábytku.

Stavba dřevěného zahradního altánu nevyžaduje žádné stavební povolení, takže si ho můžete pořídit okamžitě bez zbytečných průtahů.